Likvidumo rodikliai

Likvidumo rodiklių (liquidity ratios) grupė pati mažiausia (rodiklių skaičiumi), bet svarbi savo teikiama informacija. Šių rodiklių paskirtis - parodyti potencialias įmonės galimybes įvykdyti savo trumpalaikius įsipareigojimus (tame tarpe gražinti skolas), panaudojant įvairias įmonės turto rūšis.

Likvidumo grupėje galime išskirti tris pagrindinius rodiklius: 1) bendrasis likvidumo koeficientas (current ratio), 2) kritinis likvidumo koeficientas (quick ratio, acid test) ir 3) absoliutus likvidumo koeficientas (cash ratio). Visi šie rodikliai skirti parodyti, kaip įmonės trumpalaikis turtas atitinka įmonės trumpalaikius įsipareigojimus ir skolas (short term liabilities). Kuo šie rodikliai panašūs, kuo skirtingi?

Visus aukščiau paminėtus rodiklius sieja tai, kad visi jie skirti įvertinti įmonės likvidumo lygį ir visi turi tą patį daliklį – trumpalaikiai įsipareigojimai (trumpalaikės skolos). Todėl visais trimis atvejais yra vertinama, kaip įmonė gali vykdyti savo trumpalaikius įsipareigojimus. Bendrasis (current) rodiklis šių įsipareigojimų padengimą matuoja plačiausiai, todėl ir vadinamas bendruoju likvidumo rodikliu (ar koeficientu jei kam taip labiau patinka). Jis įmonės įsipareigojimus palygina su visu įmonės trumpalaikiu turtu. Tai leidžia bendriausiu būdu įvertinti įmonės galimybes atsiskaityti. Skaičiuojant kritinį (quick) rodiklį yra imama tik dalis trumpalaikio turto iš jo yra minusuojamos atsargos. Minusavimas atliekamas siekiant eliminuoti tą trumpalaikio turto dalį, kurios per trumpą laiką gali nepavykti realizuoti ta kaina, kuria apskaitoma įmonėje. Trečiasis rodiklis dar griežčiau įvertina įmonės likvidumą, trumpalaikes įmonės skolas palygindamas tik su įmonės turimais pinigais ar rinkos vertybiniais popieriais (pavyzdžiui, valstybės obligacijomis). Tai yra faktiškai nustato, kiek įmonė gali grąžinti skolų šią akimirką.

Visi aukščiau išvardinti rodikliai svarbūs, ypač jie įdomūs įmonės kreditoriams, tame tarpe ir bankams. Kadangi (kaip jau pademonstravome) jie leidžia įvertinti įmonės likvidumo būklę. Prie šių likvidumo rodiklių galime priskirti ir apyvartinio kapitalo dydį (working capital, NWC), kuris parodo absoliutų dydį, skirtumą tarp įmonės trumpalaikio turto ir įmonės trumpalaikių skolų. Apyvartinio kapitalo dydį, bei kitus likvidumo rodiklius galite paskaičiuoti paspaudę nuorodą likvidumo rodikliai.

 
Daugiau šioje kategorijoje: « Vertės rodikliai Trumpai apie PVM »

Palikite komentarą

Žvaigždute (*) pažymėti laukeliai yra privalomi ir turi būti užpildyti. Komentaruose naudoti HTML kodą yra draudžiama.