Santykiniai finansiniai rodikliai: nauda ir pavojai

Kiekvienas ekonominius dalykus studijuojantis antrakursis jau žino, kad yra toks instrumentas – santykiniai finansiniai rodikliai. Galima spėti, kad dauguma supranta jų naudingumą. Atrodytų, belieka džiaugtis visuotiniu santykinių finansinių rodiklių žinomumu tarp ekonominių-finansinių tarnybų darbuotojų, kurie kažkada taip pat buvo antrakursiais. Tačiau žinojimas, deja, netolygus naudojimui, o pastarasis nėra žodžio „naudingumas“ sinonimas. Kodėl prisiminėm tokią seną ir pabodusią temą?
 
Todėl, kad ilgametė praktinė patirtis ne kartą leido padaryti iš pirmo žvilgsnio keistą išvadą: labai dažnai sudėtingos finansinės situacijos išsprendžiamos paprastų sprendimų pagrindu. Tai nėra taisyklė. Bet tendencija – tikrai. Taikant šias išvadas mūsų nagrinėjamai temai, galima suformuluoti tokį patarimą: santykinius finansinius rodiklius geriau skaičiuoti, negu neskaičiuoti. Iš tikrųjų patarimas tikrai paprastas: išsirinkite iš ilgos eilės santykinių finansinių rodiklių tuos, kurie dėl objektyvių bei subjektyvių priežasčių labiausiai tinkami naudoti jūsų verslo finansinių rezultatų ir galimybių vertinimui; skaičiuokite pasirinktus rodiklius bent vienus finansinius metus kas mėnesį. Dar geriau būtų skaičiuoti ne tik einamųjų metų n-tojo mėnesio rodiklius, bet ir praėjusių finansinių metų to paties mėnesio rodiklius ir juos tarpusavyje palyginti. O dar geriau būtų... apetitas atsiranda bevalgant. Jeigu naudotumėmės šia liaudies išmintimi, labai norėtųsi palinkėti jums gero apetito, t.y. noro skaičiuoti santykinius finansinius rodiklius ir skaičiavimo rezultatus naudoti savo verslo finansinės būklės kontrolei. Manome, tai iš esmės naudingas užsiėmimas. Tai gera pradžia finansų valdymo instrumentų taikyme.

Nors pasirinktą temą jau spėjome pakrikštyti „sena ir pabodusią“, bet planuojame jai skirti ne vieną puslapį, todėl dabar apsiribosime tik pradinės naudos ir pradinio pavojaus priminimu.

Dar niekas nesugalvojo universalaus santykinio finansinio rodiklio arba jų grupės, kuri tiktų bet kuriai verslo įmonei apibūdinti. Todėl jums patiems teks pareiga ir atsakomybė parinkti tuos santykinius finansinius rodiklius, kurių pagrindu analizuosite ir vertinsite jums aktualios įmonės rezultatus. Aišku, tai sudėtingas ir atsakingas darbas, bet jis geras dar ir tuo, kad niekada nevėlu rodiklių sąrašą pakeisti. Norime padėti jums apsisaugoti nuo paprasčiausio pavojaus: netraukite į sąrašą rodiklių, kurių finansinės prasmės, skaičiavimo logikos ar rezultatų patys pilnai nesuprantate. Žinoma, šiais pakankamo informacinio apsirūpinimo laikais sužinoti konkretaus rodiklio skaičiavimo formulę, jo išaiškinimą ar rekomenduotinus dydžius problemos nėra. Tai, beje, galima padaryti ir mūsų internetinėje svetainėje arba atsisiuntus iš jos skaičiuoklę Auditum ratio 100. Tačiau dirbant su santykiniais finansiniais rodikliais, kaip ir su daugeliu kitų ekonominių-finansinių instrumentų, labai svarbu ne tiek mechaninis formulių prisiminimas, kiek su patirtimi ir įgūdžiais ateinantis skaičių, formulių ar tendencijų suvokimas, galimybė juos perprasti ir interpretuoti. Mes nesiruošiame atkalbinėti nuo didelio kiekio santykinių finansinių rodiklių skaičiavimo. Galima eiti ir tokiu keliu: suskaičiuoti maksimaliai daug rodiklių, juos peržvelgti, o gilintis tik į tuos, kurių dydžiai jūsų skaičiavimuose ženkliai nukrypsta nuo rekomenduotinų. Tokia logika naudojasi mūsų bendrovės specialistai. Jiems tai daryti paprasčiau, nes jie naudojasi aukščiau minėta skaičiuokle. Nebūtinai naudotis mūsų produktu, bet turint kompiuterinį pagalbininką, eilė rūpesčių atkrenta, o darbo efektyvumas pakyla. Tokiu būdu, mes neplanuotai pagrindėme dar vieną iš pradinių patarimų – skaičiuodami santykinius finansinius  rodiklius naudokitės kompiuterinėmis programomis, nes tai leis dirbti efektyviau ir sumažins techninių klaidų tikimybę.

Susiję įrašai (pagal žymę)

Palikite komentarą

Žvaigždute (*) pažymėti laukeliai yra privalomi ir turi būti užpildyti. Komentaruose naudoti HTML kodą yra draudžiama.