Trumpai apie PVM

PVM - šis trijų raidžių derinys, skamba dažnai ir įvairaus pobūdžio pranešimuose: ar tai būtų valstybės finansai, ar kriminalinė kronika. Kas yra PVM? Tai - Pridėtinės vertės mokestis. Skamba tartum pozityviai (pridėtinė vertė), bet kartu slegiančiai (mokestis). Kaip visada, moneta turi dvi puses. Greičiausiai antra dalis - mokestis, nulemia tai, kad daugelio jis nedžiugina.
 
Tačiau, Lietuvos valstybė, kaip ir daugelis kitų, tarp jų ir Europos Sąjungos narės negali be jo verstis. Pažymėtina, kad šio mokesčio svarba kitose ES šalyse dažniausiai mažesnė nei Lietuvoje. Mūsų šalies 2011 metų Valstybės biudžeto pajamos buvo 22.3 milijardai litų (preliminariai pagal Lietuvos Respublikos finansų ministro 2012 m. vasario 13 d. įsakymo Nr. 1K-053 duomenis). Pridėtinės vertės mokesčio įplaukos sudarė net 8.5 milijardus litų (planas viršytas 3%), t.y. pridėtinės vertės mokesčiui teko net 38% biudžeto pajamų. Atitinkamai, 2011 metais - 37%, o 2009 - dar tik 33%. Galime teigti, kad pastaruoju metu šio mokesčio svarba Lietuvos biudžetui auga ir priklausomybė nuo surinktų lėšų didėja. Kaip ir nuo antro pagal dydį pajamų straipsnio, kuris yra Europos Sąjungos ir kita tarptautinė finansinė parama. Šiam straipsniui tenka net 26% pajamų, o 2011 metų duomenimis, lyginant šio straipsnio faktą su planu, negauta daugiau kaip vienas milijardas litų. Taigi šie du straipsniai ir lemia, kaipgi seksis mūsų šalies Vyriausybei balansuoti pajamas su išlaidomis.

Norime to ar ne, šis mokestis labai svarbus. Todėl pravartu šiek tiek susipažinti su juo. Šiandien, t.y. 2012-05-23, Lietuvoje galioja Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 2011-12-20 dienos aktuali redakcija. Su ja būtų naudinga susipažinti detaliau, deja, ne kiekvienam kils noras perskaityti, jau nekalbant apie tai, kad išanalizuoti pakeitimus ar detaliau susipažinti su kitais normatyviniais aktais skirtais PVM. Kodėl? Tik paties įstatymo tekstas užima 90 puslapių, o nuo 2002 metų jis net 35 kartus keistas. Tad pabandysim trumpai, na labai trumpai, pateikti svarbius dalykus esančius įstatyme.

Pradėkime nuo to, kad šio mokesčio objektas yra ir prekės ir paslaugos. Dar tiksliau, ne tiek prekės ar paslaugos, bet jų tiekimas. Ir ne bet koks, bet už atlygį. Žodį „tiekimas“ minime, todėl, kad prievolė mokėti mokestį atsiranda jau tiekimo metu, bet ne tada kai gaunami pinigai ar kitaip atsiskaitoma. Tarp kitko, mainai taip pat yra šio įstatymo objektas. Žinoma mokestis mokamas tik tuo atveju, kai tiekimas vyksta už atlygį. Paprasčiau pasakius - paslaugos ar prekės parduodamos. Pats veiksmas turi vykti Lietuvoje, ir kas svarbu, šio veiksmo atlikėjas turi būti apmokestinamasis asmuo, t.y. PVM mokėtojas.

Kada tampama PVM mokėtoju? Pabandysim atsakyti nuo kito galo, pasakydami, kad mūsų šalyje asmenys vykdantys ekonominę veiklą gali nesiregistruoti PVM mokėtoju jei pajamų, už suteiktas paslaugas ar prekes, suma už 12 kalendorinių mėnesių neviršijo 155 tūkstančius litų. Įvairiuose Europos Sąjungos šalyse ši suma skiriasi. Tai pagrindinis, bet ne vienintelis kriterijus. Taip pat atkreipkime dėmesį, kad ekonominė veikla, tai veikla kuria siekiama gauti pajamų ir nesvarbu, kad ja nesiekiama, pavyzdžiui, gauti pelno. Taigi žinome objektą ir subjektą. Dar trūksta sužinoti kiek reikia mokėti arba kitaip pasakius koks yra PVM tarifas.

Pridėtinės vertės mokesčio tarifas, kuris vadinamas standartiniu tarifu, yra 21%. Toks dydis galioja nuo 2009 metų rugsėjo mėnesio, kuomet jis buvo padidintas nuo 19% dydžio. Europos Sąjungoje 21% tarifą turi belgai, o didžiausias tarifo dydis Švedijoje - 25%, mažiausias - 15% - Kipre ir Liuksemburge. Žinoma, jei egzistuoja standartinis tarifas, tai turėtų būti ir kitokie. Lietuvoje mes turime 9% ir 5% lengvatinius PVM tarifus. Tiesa, šių metų gruodžio mėnesio 31 dienos jų galiojimo terminai baigiasi, taigi šalies Seimas ir Vyriausybė turės nuspręsti ką daryti. Tai bus labai nelengvas sprendimas. Egzistuoja ir nulinis PVM tarifas, kurio taikymą reglamentuoja PVM įstatymo VI skyrius.

Pabaigai norime pasakyti, kad šis įstatymas atitinka Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimus, bei pasiūlyti pasinaudoti galimybę skaičiuoti dydžius, susijusius su PVM (PVM skaičiuoklė), mūsų svetainėje.
 
Daugiau šioje kategorijoje: « Likvidumo rodikliai Apyvartumo rodikliai »

Palikite komentarą

Žvaigždute (*) pažymėti laukeliai yra privalomi ir turi būti užpildyti. Komentaruose naudoti HTML kodą yra draudžiama.